ZADANIA BIBLIOTEKI

1.      Biblioteka szkolna jest :

·          interdyscyplinarną pracownią ogólnoszkolną, w której uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarza i nauczycieli oraz indywidualnie pracują nad zdobywaniem i poszerzaniem wiedzy;

·          ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców;

·          ośrodkiem edukacji czytelniczej i informacyjnej.

2.   Biblioteka uczestniczy w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły wobec uczniów: kształcąco-wychowawczej, diagnostyczno-prognostycznej, opiekuńczo-wychowawczej i kulturalno-rekreacyjnej.

3.      Biblioteka służy nauczycielom w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej, wspiera ich dokształcanie , doskonalenie zawodowe i pracę twórczą.

4.      Biblioteka udostępnia rodzicom uczniów literaturę i inne materiały z zakresu wychowania w rodzinie i przezwyciężania kłopotów wychowawczych.

ORGANIZACJA BIBLIOTEKI

·          Biblioteka  Szkoły Podstawowej w Czyżach składa się z jednego  pomieszczenia, w którym znajduje się księgozbiór oraz pracownia multimedialna z dostępem do Internetu.

·          Godziny pracy: 8 - 14

·          Pracuje w niej 1 nauczyciel bibliotekarz

·          Z biblioteki korzysta 24 nauczycieli, 8 pracowników administracji i obsługi oraz 114 uczniów

·          Biblioteka posiada około 5 tysięcy woluminów książek i zbiory audiowizualne

·          Posiada księgozbiór podręczny.

PRACA PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKI

Biblioteka Szkoły Podstawowej w Czyżach oprócz zadań administracyjno-technicznych pełni funkcję pedagogiczną. Nauczyciel bibliotekarz spełnia  następujące zadania:

·         udostępnia zbiory w wypożyczalni, czytelni oraz komplety do pracowni, klas, świetlicy;

wypożycza podręczniki i przekazuje zeszyty ćwiczeń wszystkim uczniom;

·         prowadzi działalność informacyjną i propagandową zbiorów, biblioteki i czytelnictwa;

·         poznaje czytelników rzeczywistych i potencjalnych;

·         udziela porad w doborze lektury zależnie od potrzeb, zainteresowań i sytuacji życiowej czytelników;

·         prowadzi rozmowy z uczniami na temat przeczytanych książek i na inne tematy (np. wyboru zawodu i kierunku dalszego kształcenia się);

·         prowadzi zajęcia z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego;

·         organizuje pracę zespołu uczniów (aktyw biblioteczny);

·         współpracuje z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów, opiekunami organizacji i kół zainteresowań, z rodzicami, z bibliotekami pozaszkolnymi w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, w rozwijaniu kultury czytelniczej uczniów i w przygotowaniu do samokształcenia.

·         prowadzi różnorodne formy bibliotecznych zajęć pozalekcyjnych.

W bibliotece Szkoły Podstawowej w Czyżach stosowane są różnorodne formy pracy pedagogicznej. Zainteresowania i zamiłowania czytelnicze rozwijane są poprzez indywidualną, grupową i zbiorową pracę z czytelnikiem – organizowanie konkursów czytelniczych i recytatorskich, imprez bibliotecznych, akcji czytelniczych, wystawek, wieczorów poezji, inscenizacji, spotkań autorskich oraz wycieczek.

W bibliotece przygotowywane są:

WYSTAWKI:

Kącik nowości

Puszcza Białowieska i okolice

Książki na zimowe ferie.

Książki na świeta

KONKURSY:

• plastyczne
  • literackie
  • recytatorskie

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE:

•           Miesiąc Bibliotek Szkolnych
  •            Pasowanie uczniów klasy I na czytelników
  •          Walentynki w bibliotece
  •      Światowy Dzień Książki

AKCJE CZYTELNICZE:

"Poznajemy regiony Polski" -  kl.0

"Wszystkie drogi prowadzą do książki" - klasy IV-VII

"Podróże z bajką po świecie" - świetlica

Młodzież naszej szkoły chętnie uczestniczy w SPOTKANIACH AUTORSKICH, na przykład z poetą Tomaszem Samojlikiem i autorami piszącymi w języku białoruskim

Organizowanie w bibliotece różnych form pracy pedagogicznej przyciąga do współpracy nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

W bieżącym roku szkolnym 2023/24 w bibliotece zaplanowano:

•         Akcje czytelnicze:  "Poznajemy regiony Polski","Podróże z bajką po świecie"
  •       Miesiąc Bibliotek Szkolnych
  •        Pasowanie uczniów klasy I na czytelników.
  •      Światowy Dzień Książki
  •      Dzień Komisji Edukacji Narodowej