Rok szkolny 2013/14
W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci, biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą zorganizowała akcję czytelniczą pod hasłem „Podróże z bajka po świecie”. Raz w miesiącu odbywa się taka podróż do wybranego państwa. Wycieczka rozpoczyna się prezentacją multimedialną na temat danego kraju, następnie zaprezentowane są albumy, książki w których można znaleźć więcej wiadomości na ten temat. Kolejnym etapem jest wysłuchanie bajki pochodzącej z danego kraju. Na zakończenie dzieci wykonują prace plastyczne, lub techniczne, które są związane tematycznie z celem podróży.
Zajęcia te, oprócz rozwijania zainteresowań czytelniczych, wzbogacają zasób słownictwa, są inspiracją do zabawy i ciekawego spędzania wolnego czasu. Przyczyniają się do rozwoju wyobraźni , ekspresji artystycznej w różnych dziedzinach.
Akcja czytelnicza w obiektywie:
Rok szkolny 2014/15
Akcja czytelnicza "Wędrówki z Pyzą po Polsce"
Akcja czytelnicza "Wędrówki z Ptzą po Polsce" organizowana jest we współpracy ze świetlicą szkolną.W czasie tych zajęć dzieci odwiedzają regiony Polski, a pretekstem do tych podróży stała się książka Hanny Januszewskiej "Pyza na polskich dróżkach". Podróż rozpoczyna się od przeczytania fragmentu książki, potem dzieci oglądają przygotowaną prezentację na temat danego regionu, na koniec wykonująprace plastyczne lub techniczne związane z tym regionem Polski.
Rok szkolny 2015/16
Akcja "Książki naszych marzeń"
"Dzień Pluszowego Misia"
Imprezą "Dzień Pluszowego Misia" zapoczątkowaliśmy reazlizację programu rządowego "Książki maszych marzeń" w naszej szkole. Program ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwój ich kompetencji i zinteresowań czytelniczych. Akcję zaplanowano do realizacji w klasach 0-III w dniu 25.11.2015r. W ramach tej akcji odbyły się 4 spotkania z każdą klasą. Zajęcia rozpoczynały się od prezentacji multimedialnej, w czasie której dzieci zapoznały się z historią powstania święta.Następnie uczniowie klas I-III wysłuchali fragmentu książki A.A.Milne "Kubuś Puchatek", zaś przedszkolaki książeczki "Miś Beniamin". Kolejnym etapem była zabawa przy piosence wraz ze swoimi misiami. W czasie zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z wystawą książek "Misiowe książeczki", gdzie głównym bohaterem jest miś. Wśród tych książek były nowe pozycję zakupione w ramach projektu.Na koniec wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani misiowymi pierniczkami z miodem przygotowanymi przez bibliotekarkę. W trakcie dalszych zajęć w klasach uczniowie wykonywali plakaty związane z tym świętem.
Spotkanie czytelnicze z Tomaszem Samojlikiem.
We współpracy z Biblioteką Gminną w Czyżach zorganizowaliśmy w dniu 3.12.2015 roku spotkanie autorskie z pisarzem Tomaszem Samojlikiem. Aby przygotować dzieci do spotkania,wcześniej odbyły się lekcje bibliotecznne w czasie których przypomnieliśmy postać pisarza i jego twórczość. Zachęcaliśmy do czytania książek dostępnych w naszych bibliotekach. Ogłosiliśmy konkurs plastyczny na głównego bohatera jego książek lub wymyślonego przez dzieci. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. W czasie spotkania Pan Tomasz Samojlik zapoznał czytelników z nowymi książkami oraz postaciami nad którymi obecnie pracuje, a ponieważ jest pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży ma dużo ciekawych wiadomości o zwierzętach mieszkających w puszczy. Odpowiedział na wiele pytań zadawanych przez uczniów. Zachęcał dzieci do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
Akcja czytelnicza "Spotkania z Hałabałą".
1."Jesienne zwyczaje zwierząt"
W dniu 9.12.2015r. odbyło się pierwsze spotkanie w świetlicy szkolnej w ramach akcji czytelniczej pt. "Spotkania z Hałabałą". Zajęcia mają na celu rozbudzenie pasji czytelniczych, zamiłowania do literatury, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz rozwój wyobraźni i ekspresji artystycznej. Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji pisarki Lucyny Krzemienieckiej i jej książek "Z przygód Krasnala Hałabały" i "Słomkowy łańcuszek" fragmenty których wykorzystamy w czasie tych spotkań.Na początek uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Złota polska jesień" w czasie której zapoznali się ze zmianami w otaczającej nas przyrodzie oraz sposobami przygotowań do zimy w świecie zwierząt,roślin i ludzi. Następnie wysłuchali opowiadania L. Krzemienieckiej "O gościach, co nie przyszli na ucztę" w interpretacji bibliotekarki, która zaprezentowała również wydawnictwa dostępne w naszej biblotece związane z tym tematem : albumy, książki. Na zakończenie uczestnicy wykonali prace plastyczne, wyklejanki z kolorowej bibuły. Prace dzieci wystawiono w bibliotece szkolnej.
2. "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"
W dniu 17.02.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie w świetlicy szkolnej w ramach akcji czytelniczej "Spotkania z Hałabałą". Tym razem rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach zimujących w naszym kraju i sposobach pomocy w przetrwaniu zimy. Dzieci wysłuchały utworu Lucyny Krzemienieckiej "Kłopoty Burka z podwórka", obejrzały prezentację o pomocy zwierzętom w czasie zimy, następnie wykonywały pracę plastyczną. Była to wyklejanka z kolorowego papieru, pies i jego buda. W trakcie zajęcia miały okazję zapoznać się z wystawą książek na temat przyrody w okresie zimy.
3. "Zwiastuny wiosny"
W dn. 13.04.2016r. odbyło się kolejne spotkanie z Krasnalem Hałabałą, tym razem dzieci zapoznały się ze zwiastunami wiosny w świecie roślin i zwierząt. Obejrzały prezentację multimedialną, następnie wysłuchały opowiadania Lucyny Krzemienieckiej "O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie".W bibliotece była przygotowana wystawa książek, albumów zawierających informacje o wiośnie. Inspiracją do wykonania pracy plastycznej stało się wysłuchanie utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku Wiosna", po czym dzieci udały się do świetlicy i wykonały pracę plastyczną "Dywan Pani Wiosny"
FERIE W BIBLIOTECE
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do odwiedzenia biblioteki szkolnej w czasie ferii zimowych. W dniu 27.01.2016r. w godz. 9.00-13.00 książki czekają na wszystkich, którym znudzi się siedzenie w domu. Będzie okazja do wypożyczenia książek i nie tylko.
Pasowanie uczniów klasy I na czytelników
W dniu 18.03.2016r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy V. Nowi czytelnicy zapoznali się z biblioteką, jej przeznaczeniem i regulaminem. Starsi koledzy nauczyli ich wiersza o książce. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy.
Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
W dniu 01.04.2016r.zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Zajęcia w których uczestniczyli uczniowie klas I-III, miały na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wdrażanie do poszanowania książek oraz zachęcenie do wspólnej zabawy. Uczestnicy mieli okazję wykazać się znajomością literatury dla dzieci oraz sprawdzić się w konkurencjach sprawnościowych. W przerwach między konkurencjami literackimi bawili się wspólnie z harcerzami. Każda z klas przygotowała plakat zachęcający do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Wszystkie zespoły klasowe zostały nagrodzone Medalem Przyjaciela Książki.
"W ŚWIECIE FANTAZJI"
W dniu 02.06.2016r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego "W świecie fantazji", który był realizowany przez uczniów klas IV-VI. Uczniowie zaprezentowali wypracowane w trakcie realizacji prace, były to ilustracje do lektury, plakaty zachęcające do przeczytania książki,krzyżówki oraz prace literackie stworzone w czasie zajęć. Dodatkowo każda z klas zaprezentowała wymyśloną przez siebie postać bohatera fantastycznego, oraz przebranie .W trakcie imprezy zostały wręczone nagrody dla najaktywniejszych uczestników projektu. Na uroczystości był obecny dyrektor szkoły Mirosław Pietkiewicz, który podziękował wszystkim uczniom i nauczycielom za zaandażowanie w realizację tego projektu.Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek zasponsorowany przez sklepik szkolny. Akcja ta miała na celu rozbudzenie pasji do literatury, pobudzenie fantazji i wyobraźni uczniów, stała się przyczyną do zainteresowania uczniów literaturą fantastyczną.
Uroki zbliżającego się lata
Ostatnie spotkanie czytelnicze z cyklu "Spotkania z Hałabałą" odbyło się dnia 08.06.2016r. Dzieci wysłuchały bajki Lucyny Krzemienieckiej "O słowiku o gniewie i o kalinowym krzewie", następnie obejrzały prezentację multimedialną "Uroki lata" po czym zapoznały się z wystawką książek w bibliotece. Wrażeniami po zajęciach mogli wykazać się w swojej twórczości plastycznej na świeżym powietrzu, tym razem kolorową kredą rysowali na chodniku przed szkołą.
Rok szkolny 2016/17
Akcja czytelnicza "Z bajką poznajemy świat"
Akcja jest skierowana do dzieci z oddziału przedszkolnego. W czasie każdej wirtualnej podróży dzieci zwiedzą wybrane państwo, następnie wysłuchają bajki z danego kraju, na koniec wykonają pracę plastyczną związaną z danym krajem.
1. Wyjazd do Hiszpanii. Bajka "Byczek Fernando"
2.Podróż do Anglii. Bajka "Kubuś Puchatek"
3.Podróż do Finlandii, Bajka "Pierwsza zima Muminka"
4. Podróż do Rosji. Bajka "O rybaku i złotej rybce"
5. Wizyta w Brazylii.Czytanie brazylijskiej bajki ludowej "Krowa"
6. Wyjazd do Indii.Bajka "Tkacz i czarodziej", malowanie na płótnie. Prezentacja i ubieranie sari.
7. Z wizytą w Chinach. Czytanie bajki Jana Brzechwy pt." Bajka chińska", wykonywanie lampionów.
Akcja czytelnicza "Najbliżsi czytają-dzieci słuchają"
Zajęcia odbywające się w ramach tej akcji czytelniczej mają na celu upowszechnienie głośnego czytania dzieciom oraz wzbogacenie relacji z rodziną, dostarczają dzieciom nowych wrażeń i przeżyć. Na każde spotkanie zapraszany jest członek rodziny, który wraz z dzieckiem lub sam czyta wybraną przez siebie bajkę lub opowiadanie. W zajęciach uczestniczą dzieci ze świetlicy szkolnej klasy 0-III. Po wysłuchaniu bajki dzieci wykonują rysunki , które utworzą "Księgę naszych bajek".
1. "Budyń" bajka z książeczki Agnieszki Frączak "Przedszkoludki sto radości i dwa smutki". Czytała mama Damiana Pani Katarzyna Szyryńska.
2. Bajki "Stary rolnik i ukryty skarb", "Pastuszek kłamczuszek", "Lis i winogrona", czytała babcia Oliwki Jańczuk Pania Krystyna Jańczuk.
3."Uczymy się Bożej miłości" to tytuł książeczki, którą czytała mama Zosi Suproniuk Pani Julita Suproniuk na spotkaniu czytelniczym w dn.29.03.2017r.
4.Fragmenty książeczki "Przygody Niestraszków" i "Króliczki" czytał razem z córkami Mają i Martą Pan Marek Szpilko
Warsztaty czytelnicze
W dniu 6.12.2016r. Biblioteka Publiczna we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała spotkanie czytelnicze dla uczniów klas I-III, w czasie którego uczniowie zapoznali się z bohaterem książeczki p.t. „Ciekawski Georg”, słynnej amerykańskiej postaci. Przedstawicielka wydawnictwa Modo Anna Uszyńska przeczytała jedną z przygód małpki, następnie dzieci wykonały z papieru łódeczki, na koniec mieli okazję obejrzeć film o Ciekawskim Geoegu. Ponieważ zajęcia odbywały się w dniu, kiedy obchodzimy Mikołajki wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.
Ferie z książką
Zapraszam do biblioteki w czasie ferii w dniu 23.01.2017 wspólnie porozmawiamy o książkach, poznamy ciekawe propozycje do poczytania w wolnym czasie. Serdecznie zapraszam!
Akcja czytelnicza "Nasza Puszcza Białowieska"
W dniu 21.03.17r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI podsumowujące pracę w ramach akcji "Nasza Puszcza Białowieska". Uczestnicy zaprezentowali wypracowane w czasie zajęć postery, zapoznali innych uczniów z informacjami na temat ssaków mieszkających w Puszczy Białowieskiej. Każda z klas przygotowała dodatkowo wątek literacki między innymi bajkę o wilku, przykłady w literaturze, gdzie występuje żubr, quiz "prawda czy fałsz" Następnie odbył się konkurs recytatorski pod hasłem "Barwy i odcienie puszczy" w który wzięło udział 6 uczestników.Wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody rzeczowe i książki. Na zakończenie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Alfabet ekologii" przygotowany przez bibliotekarkę.
Warsztaty literacko - plastyczne z pisarka i ilustratorką Jolantą Marcollą.
W dniu 10.05.2017r uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach literacko -plastycznych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Czyżach. Mieli okazję spotkać się z ilustratorką wielu książek dla dzieci oraz autorką książeczki pt."Wiedźmy i czarownice".Uczestnicy próbowali stworzyć jedną z głównych bohaterek książeczki. W trakcie spotkania autorka zaprezentowała fragmenty swojej książki.
Pasowanie na czytelników
"Śladami abecadła" pod takim hasłe odbyło się tegoroczne pasowanie uczniów klasy I na czytelników. Drużyna harcerska "Tropiciele" przygotowała tradycyjną grę terenową podchody, w czasie której uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami. Zabawa w terenie dostarczyła wielu nowych wrażeń, zainspirowała do współpracy w grupie i wspólnej zabawy. Harcerki zaprezentowały wiele pląsów i zabaw zuchowych. Po wykonaniu zadań wszyscy uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie zostali pasowani na czytelników i otrzymali pamiątkowe dyplomy.