W ramach edukacji czytelniczej w dniu 13.06.2024 w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego. W przedostatnim tygodniu roku szkolnego, przed wakacjami dzieci poznały najważniejsze atrakcje turystyczne Krainy Tysiąca Jezior. Wirtualnie zwiedziły Warmię i Mazury, następnie wysłuchały legendy „Czarownica znad Dełdan”. Było to ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym, uczestnicy poznali wszystkie regiony Polski. Przygotowane prezentacje pozwoliły przybliżyć wszystkie regiony Polski, w czasie każdego spotkania dzieci poznały regionalną legendę lub bajkę. Po zakończeniu spotkania przedszkolaki wykonywali prace plastyczne.
,,NA TROPIE AFERY - GDZIE PODZIAŁY SIĘ LITERY?!”
W dniu 18 kwietnia 2024 roku Biblioteka Publiczna w Czyżach zorganizowała spektakl teatralny dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III pt. ,,NA TROPIE AFERY - GDZIE PODZIAŁY SIĘ LITERY?!”, z repertuaru Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Głównym celem było zachęcenie dzieci do czytania książek i rozwijania zainteresowań czytelniczych.Otwarcie na literaturę, pokochanie książek jest bowiem najlepszą drogą do poznawania świata. Te pierwsze lata edukacji są najważniejsze dla pozytywnego nastawienia młodych czytelników do czytania.
„Poznajemy regiony Polski”- Małopolska
W ramach edukacji czytelniczej w dniu 18.03.2024 w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego. W czasie zajęcia dzieci zwiedziły wirtualnie region Małopolski , Kraków, kopalnie soli w Wieliczce, poznały historię Lajkonika i legendę „O Krakowskim hejnale”. Na koniec pokolorowali postać Lajkonika.
Pasowanie na czytelnika.
W dniu 23.02.2024r.w bibliotece szkolnej uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelników. Na początku pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając książkę. Przed złożeniem przyrzeczenia dzieci musiały wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, odpowiedzieć na bajkowe zagadki, z czym poradzili sobie na szóstkę. Zostali poinformowani o zasadach wypożyczania i zachowania się w bibliotece. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom oraz Wyprawkę Czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki, w której zawarte zostały niezbędne informacje dla czytelnika oraz list skierowany do rodziców zachęcający do wspólnego czytania z dzieckiem.
Walentynki w bibliotece
Okazywanie pozytywnych emocji jest umiejętnością, którą należy rozwijać i pielęgnować, by utrzymywać prawidłowe relacje z innymi ludźmi. 14 lutego to dzień, podczas którego w naszej szkole nie zabrakło miłych słów i przyjaznych gestów.
Biblioteka szkolna – jak co roku – uwzględniła w swoim programie temat walentynek. Dzieci z klas I-III w czasie zajęć świetlicowych odwiedziły bibliotekę, zapoznały się z historią tego święta i postacią św. Walentego. Od rana działała poczta walentynkowa oraz serduszkowa Fotobudka.
„Podróże z bajką po Świecie” – Chiny
W dniu 15.01.2024 w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci ze świetlicy szkolnej pod hasłem „Podróże z bajką po Świecie”. Tym razem dzieci zapoznały się z historią, tradycjami Chin. Wysłuchały „Bajki chińskiej” Jana Brzechwy, następnie wykonały prace plastyczne inspirowane tą podróżą. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody,
Poznajemy regiony Polski Wielkopolska
W ramach realizowanego projektu pt. „Poznajemy regiony Polski” przedszkolaki zgłębiały wiedzę o kolejnym naszym pięknych regionie – Wielkopolsce. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną, poznały historię regionu, zwyczaje, a także przepiękne stroje ludowe . Na koniec wysłuchały legendy „Poznańskie Koziołki”.
Akcja czytelnicza „Poznajemy regiony Polski”- Pomorze
W ramach edukacji czytelniczej w dniu 20.12.2023 w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego z cyklu „Poznajemy regiony Polski” .W czasie zajęcia dzieci zwiedziły wirtualnie Pomorze oraz wysłuchały legendy "Toruńskie pierniki"
Konkurs recytatorski „Z Brzechwą jest wesoło”
„Na straganie”, „Skarżypyta”, „Samochwała” to tylko niektóre z utworów J. Brzechwy, każde dziecko je zna. 15 grudnia uczniowie klas II-III mogli spróbować swoich sił w szkolnym konkursie recytatorskim „Z Brzechwą jest wesoło”. Wyniki:
1.miejsce :Konstancja Tołkacz kl.II
Aleksandra Sidoruk kl. III
2.miejsce: Zofia Romaniuk kl.III
Magdalena Suproniuk kl. III
Magdalena Paszkowska kl. III
3.miejsce:Igor Dmitruk kl. III
Kinga Bazyluk kl. II
Akcja czytelnicza „Poznajemy regiony Polski”- Podlasie
W ramach edukacji czytelniczej w dniu 20.11.2023 w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego z cyklu „Poznajemy regiony Polski” .W czasie zajęcia dzieci zwiedziły wirtualnie Podlasie oraz wysłuchały baśni „O Księciu i Rusałce”.
SPOTKANIE CZYTELNICZE
W dniu 13.11.2023 r. odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Plewą autorem książki „Czyże, Łuszcze wsie królewskie”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Gminną w Czyżach we współpracy z biblioteką szkolną. Młodzież z wielkim zainteresowaniem zapoznała się z wielu faktami dotyczącymi historii wsi i okolicznych miejscowości. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 1 egzemplarz tego wydania.
"Podróże z bajką po Świecie” – Indie
W dniu 23.10.2023 w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie dla dzieci ze świetlicy szkolnej pod hasłem „Podróże z bajką po Świecie”. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Indii, wysłuchały bajki indyjskiej p.t. „Tkacz i czarodziej” następnie inspirowani indyjskim świętem PONGAL wykonały prace plastyczne.
Akcja czytelnicza „Poznajemy regiony Polski”- Mazowsze
W ramach edukacji czytelniczej w dniu 19.10.2023 w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego z cyklu „Poznajemy regiony Polski” .W czasie zajęcia dzieci zwiedziły wirtualnie Mazowsze oraz wysłuchały legendy o Warszawie.