Laboratoria Przyszłości

Realizacja projektu 2022/2023

 

             

 

Wykorzystując drukarkę 3D zakupioną w ramach programu „Laboratoria Przyszłości" przygotowaliśmy klasie VIII upominek na zakończenie roku szkolnego, zawieszki z czterolistną koniczyną. Mamy nadzieję, że przyniosą im szczęście. Zawieszki otrzymają też uczniowie klasy III, gdyż przed nimi również zmiany, kolejny etap nauczania.

 

Pierwsze spotkanie z Ozobotem

Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot edukacyjny do nauki programowania. Ozobot podąża za linią i rozpoznaje kolor podłoża, po którym jedzie oraz rozpoznaje komendy umieszczone na trasie, czyli sekwencje kolorów. Każdy kod to inny rozkaz dla robota. Uczniowie klas młodszych rozpoczęli swoją przygodę z Ozobotami od zapoznania się, jak reagują one na poszczególne kolory linii, a także poznali podstawowe kody.

 

                                

                                            Mikrokontrolery

W ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła zestawy startowe do nauki programowania w ARDUINO. Zestaw pozwala na zapoznanie się z podstawowymi elementami  elektronicznymi, a także podstawami programowania mikrokontrolera. Małymi krokami poznajemy zestaw, jego elementy, tworzymy pierwsze projekty. Pracujemy z wykorzystaniem aplikacji Tincerkad. Rozpoczęliśmy od projektowania obwodów elektronicznych. Pierwszym krokiem jest zbudowanie danego obwodu w aplikacji i sprawdzanie jego działania. Gdy wszystko działa prawidłowo, rozpoczynamy budowę z komponentów z zestawu startowego. Klasa VII spisała się wzorowo.

 

 

   

Klasa VIII również rozpoczyna przygodę z mikrokontrolerami. Dzielnie realizuje swój pierwszy projekt. Po zapoznaniu się z aplikacją Tinkercad przystąpili do stworzenia pierwszego projektu. W aplikacji  zbudowany obwód zadziałał prawidłowo, pora więc na pracę z elementami z zestawu startowego - bateria, płytka prototypowa, diody, rezystor, potencjometr
i przewody. Uczniowie bez problemu wykonali zadanie.

 

Kreatywność uczniów klasy III jest nieoceniona. Zadanie polegało na stworzenie projektu miasta z siecią dróg. Do dyspozycji były puzzle do programowania Ozobotów i klocki, z których tworzyli obiekty. Projekt zrealizowali wzorowo. Pracy towarzyszył ogromny zapał i radość. Wykazali się też umiejętnością pracy w grupie. Ozoboty bez problemu dojeżdżały do każdego obiektu w mieście. W trakcie pokonywania trasy przyspieszały, zwalniały, zatrzymywały się czy zawracały.  Brawo klaso trzecia!

 

 

Klasa II pod bystrym okiem wychowawczyni Elżbiety Michaluk pracowała z  Ozobotami.  Podczas  zajęć  uczniowie   programowali roboty
z wykorzystaniem puzzli dla nich przeznaczonych. Poznali nowe kody. Budowali sieć dróg wśród obiektów, które powstały
z klocków. Zabawie towarzyszył duży zapał. Zaangażowanie i radość z  efektów bezcenna.

 

 

Przyszedł czas na wykorzystanie kolejnego sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu. Zestaw nagłośnieniowy zapewnił  dobrej jakości  muzykę na szkolnej dyskotece.Za podłączenie i obsługę odpowiedzialni byli uczniowie klasy VIII.

 

 

 

W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała drukarkę 3D Zortrax M200 Plus.  Klasa VII modeluje  swoje projekty
w aplikacji Tinkercad.

 

 

Walentynkowe kodowanie i programowanie klasy III. Kolocki CLICKS, puzzle do Ozobotów i same Ozoboty, które dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” są na wyposażeniu naszej szkoły to gwarancja dobrej zabawy, podczas której uczniowie muszą się wykazać logicznym myśleniem, kreatywnością, umiejętnością rozwiązywania problemów. Efekt działań zawsze cieszy uczniów.

 

 

 Klasa VIII przygotowała swoje pierwsze projekty w aplikacji Tinkercad. Przygoda z drukiem 3D została rozpoczęta.  Pierwsze wydruki na drukarce, którą szkoła otrzymała dzięki programowi Laboratoria Przyszłości     wzbudziły duże zainteresowanie.               

 

 

 

Klasa V również rozpoczęła przygodę z aplikacją Tinkercad
i przygotowała projekty do druku 3D. Pierwsze efekty pracy możemy już podziwiać.