Rok szkolny 2023/24 Rok szkolny 2022/23 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2020/2021 Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Aktualności szkolne 2016/17 CERTYFIKAT Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2020/2021

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI

            

Nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości za przeprowadzenie projektu eTwinning "Znam to Znamię!". Jest to najwyższe krajowe odznaczenie za działalność projektową eTwinning. 

Efekty projektu znajdują się w publikacji internetowej: https://pubhtml5.com/ihpe/jkjq/

 

HAJNOWSKI ECO-BUS

Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Hajnowski Eco-Bus". Odwiedzili nas przedstawiciele stowarzyszenie  "Przystań Pomysłów". Uczniowie poznali zagadnienie związane z ochroną środowiska, ekologią. Dużo radości sprawiło również wykonanie baneru oraz malowanie samochodu. Zapraszamy do fotorelacji.

 

 
"Tu się urodziłem"
23.06.2021r.  w Muzeum Białoruskim w Hajnówce odbyło się rozdanie nagród laureatom 3. edycji konkursu plastycznego pt. " Tu się urodziłem" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej nagrodzonych prac.
  W grupie wiekowej przedszkole ,  wyróżnienie zdobyła Zosia Romaniuk -świetlica.
  W grupie wiekowej klasy    I-III    , wyróżnienie zdobył   Jakub Żak - klasa II 
                Wielkie gratulacje ! Życzę dalszych sukcesów- Mariola Podsiadlik
 

WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW

11 czerwca 2021 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie  konkursu plastycznego ph.  XVII Ogólnopolska Wiosna Mlodych Talentów, I Hajnowskie Biennale i wystawa  wyróżnionych prac. Miło mi donieść o sukcesie naszych dzieci z grupy przedszkolnej- świetlica .Magda Paszkowska , Anastazja Karpiuk, Gabriel Topolewski, Igor Dmitruk, Szymon Bruk  są zdobywcami głównej nagrody  "Talent 2021"                                                               Gratuluję! Dumna z wychowanków, Mariola Podsiadlik

 

 

Czyściochowe Przedszkole

Program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce, organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę! Junior dotyczący czystości i higieny- przystąpiły do niego również 5-6-latki.

Autorzy projektu w przyjazny, dowcipny i przejrzysty sposób pozwalają przybliżyć dzieciom zasady dbania o ciało i zdrowie.

Projekt podzielony został na 6 części dotyczących: kąpieli, czystości rąk, higieny nosa, korzystania z toalety, ochrony skóry i mycia zębów. Do każdej części zaproponowano ciekawe zabawy, prace plastyczne, eksperymenty i materiały filmowe, a każdy z uczestników programu otrzymał  Czyściochowy Dzienniczek Higieny.

Ewa Parfieniuk

 

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

Klasy I-III spędziły Dzień Dziecka na sportowo. Gry i zabawy ruchowe na placu szkolnym okazały się bardzo dobrym pomysłem na uczczenie święta.  Sportowy Dzień Dziecka to prezent od rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Dnia 30 maja 2021 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

„Radość dobrych uczynków- Święty Mikołaj Cudotwórca”. Uczniowie naszej szkoły zdobyli:

 

  • I miejsce- Jakub Magruk – klasa 2 SP
  • II miejsce- Antonina Szwarc- klasa 1 SP
  • wyróżnienie- Piotr Parfieniuk- klasa 3 SP

 

Opiekun: Magdalena Zabrocka

Opiekun art. Mariola Podsiadlik

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 

ROZCZYTANE PODLASKIE

Nasza szkoła przystąpiła do akcji czytelniczej zorganizowanej przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku „Rozczytane Podlaskie” , która inicjuje czytanie dzieciom książek związanych z  naszym regionem.
W tej edycji  czytaliśmy książkę Agnieszki Suchowierskiej ”Miasto ze złotym sercem”

W akcji uczestniczyli uczniowie z klas IV-VI, a w czytanie  zaangażowało się 5 nauczycieli z naszej szkoły. Na podsumowanie zaplanowaliśmy   wspólne spotkanie pod hasłem "Spacer po mieście ze Złotym Sercem"

EGZAMINY CZAS ZACZĄĆ

Życzymy powodzenia!

 

 
Nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości za przeprowadzenie projektu eTwinning "Znam to Znamię!". Jest to najwyższe krajowe odznaczenie za działalność projektową eTwinning. 
Efekty projektu znajdują się w publikacji internetowej: https://pubhtml5.com/ihpe/jkjq/
 
 
"Dziel się Uśmiechem!"
W trakcie trwania roku szkolnego przeprowadzony został program profilaktyczno-wychowawczy "Dziel się Uśmiechem!". W ramach programu uczniowie otrzymali pakiety z materiałami do zajęć oraz zestawy do szczotkowania zębów. Wychowawcy kl 1-3 przeprowadzili zajęcia, których celem było przekazanie wiedzy na temat zębów oraz ich funkcji, higieny jamy ustnej, zasad mycia zębów, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat. 
Za otrzymane materiały do higieny jamy ustnej dziękujemy producentowi gumy Orbit, PCK oraz Polskiemu Towarzystwu Stomatologicznemu.
Anna Wiluk
 

 PASOWANIE NA CZYTELNIKA

14 maja 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książkę, zakładkę oraz dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książeczki.  Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Krystyna Nikołajuk

 

DZIEŃ ZIEMI

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest akcją, która jest prowadzona od 1970r. corocznie wiosną-22 kwietnia. Jej celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym roku obchody prowadzone były pod nazwą "Przywróć naszą Ziemię". Uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowaną na ten dzień prezentację multimedialną po której określili prawidłowe postawy ekologiczne oraz wspólnie zastanowili się nad sposobami zapobiegania zanieczyszczeniom Ziemi. Swoje pomysły przedstawili w formie prac plastycznych, technicznych oraz zdjęć. Każda z klas rozwiązywała również zadania w ekologicznych Escape Roomach czyli wirtualnych pokojach zagadek. Każde z tych działań z pewnością pomogło naszym uczniom uświadomić potrzebę dbania o Ziemię oraz utrwalić dobre nawyki dbania o środowisko w którym żyjemy zgodnie z dewizą "Nasza Planeta- nasz dom".

                     

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
Corocznie, już od 1950 r., w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Z tej okazji uczniowie kl. 7 podczas lekcji biologii zwrócili  uwagę na jeden z aspektów zdrowia, czyli zdrowe żywienie i w oparciu o "Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej" przygotowali zdrowe przekąski i dania. Mimo organizacji lekcji w formie zdalnej uczniowie świetnie poradzili sobie  z zadaniami, a  na podsumowanie akcji powstała książka kucharska dostępna w udostępnionym linku. 
Anna Wiluk
"Znam to Znamię!"
Uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pod nazwą "Znam to Znamię!" Konkurs został zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Hajnówce. Jego celem było szerzenie wiedzy na temat czerniaka. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu i obejrzenia internetowej galerii zdjęćhttps://view.genial.ly/604b3412cb1b0f0d7e0a3272/presentation-znam-to-znamie
Anna Wiluk

 

 

Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii

Przedszkolaki z oddziału 5-6-latków na przełomie lutego i marca realizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii".

Głównym celem projektu było wzmacnianie poczucia własnej wartości dzieci poprzez wykorzystanie różnych form aktywności twórczej - zabaw parateatralnych i przedstawień w oparciu o bajki terapeutyczne.

Na potrzeby projektu wykorzystane zostały bajki psychoedukacyjne napisane przez autorkę książek z zakresu Bajkoterapii - Marię Molicką. Bohaterowie czytanych bajek często mierzyli się z podobnym problemem do tych, z którymi na co dzień może spotkać się każde dziecko (naśmiewanie się, smutek, brak akceptacji, cierpienie, strach itp.). Dzięki bajkom terapeutycznym maluch ma szanse zdobyć doświadczenie w rozwiązywaniu różnorodnych problemów przyswajając pozytywne wzory zachowań.  Poprzez połączenie bajkoterapii z edukacją teatralną uczymy najmłodszych empatii, radzenia sobie z emocjami oraz wzmacniamy poczucie własnej wartości.

Ewa Parfieniuk

 

 

ŚLUBOWANIE KLASY I

W dniu 4 marca 2021roku, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy I. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonał kolorowym ołówkiem  dyrektor szkoły Pan Mirosław Pietkiewicz. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Czyżach. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone przez wychowawczynię Panią Annę Ostapczuk. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe portrety oraz prezenty ufundowane przez rodziców.

 

 

W ŚWIECIE BAJEK

W ramach realizacji projektu „W świecie bajek”, w oddziale przedszkolnym  odbyło się wiele zajęć dotyczących historii i etapów powstawania książki. W czasie zajęć dzieci tworzyły historyjki obrazkowe,  słuchały  różnych bajek i baśni. Na jednym ze spotkań obejrzały film „Jak powstaje książka”. Odbyło się kilka konkursów plastycznych: ulubiony bohater bajki, gra planszowa. We współpracy z biblioteką szkolną zorganizowano konkurs na własną książeczkę, chętne dzieci wspólnie  z rodzicami (którzy zapisywali treść książeczki) stworzyły własną książkę. Za udział w tym konkursie pięcioro przedszkolaków  otrzymało nagrody książkowe.

 

 

"Tydzień Bajek Polskich" - edycja 2020/2021

Na przełomie listopada i grudnia przedszkolaki z oddziału 5-6-latków brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Tydzień Bajek Polskich".Przygodę z projektem rozpoczęliśmy od spotkania z Bolkiem i Lolkiem. W kolejnych dniach poznaliśmy także innych bohaterów bajek wyprodukowanych w Polsce: Reksia, Misia Kudłatka oraz Baltazara Gąbkę.  Przedszkolakom bardzo podobały się wszystkie bajkowe postacie i ich przygody, a projektowe zadania wykonywały z radością. Na zakończenie każde dziecko samodzielnie napisało list do bohatera, którego najbardziej polubiło. Celem głównym projektu jest promowanie polskich bajek wśród dzieci i ich rodziców, oraz współpraca z przedszkolami, szkołami, świetlicami szkolnymi i innymi jednostkami biorącymi udział w projekcie na terenie Polski.

Ewa Parfieniuk

 

 

 "Misja: Informujesz = Ratujesz"

W klasach 6-8 zostały przeprowadzone lekcje edukacyjne w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod nazwą "Misja: Informujesz = Ratujesz". Celem projektu jest promowanie idei honorowego dawstwa krwi i osocza wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a poprzez nich wśród rodziców i rodzin. Na podsumowanie uczniowie wykonali plakaty zachęcające do honorowego krwiodawstwa. 

Anna Wiluk

 

 

PROJEKT "NASZE DRZEWA"

Chętni uczniowie z kl IV-VI wzięli udział w ogólnopolskim projekcie eTwinning pod nazwą "Nasze drzewa".

Celem projektu było nabycie umiejętności rozpoznawania drzew z podziałem na iglaste i liściaste oraz krzewy, krzewinki i drzewa owocowe, a także nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi szkołami.

Dzieci w ramach zaplanowanych czynności tworzyły kolaże ze zdjęć, we współpracy z innymi uczniami przygotowały e-zielnik, śpiewały piosenki, rozwiązywały interaktywne zadania.

Wszystkie te działania znacząco podniosły umiejętność rozpoznawania i nazywania drzew oraz zwiększyły zainteresowanie otaczającą nas przyrodą. 

Na podsumowanie projektu powstała prezentacja dostępna w linku https://view.genial.ly/5fce111a185a0d0d977ccade/presentation-podsumowanie-nasze-drzewa?fbclid=IwAR0ABKQ4-NnOnwLhnCzYhAhHQdS7C829DpoRtdn6tAeCZyUrLRSjEikdEec

Anna Wiluk

 

 

Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY

W ramach obchodów  Święta Bibliotek Szkolnych, nasza biblioteka  ogłosiła konkurs fotograficzny dla uczniów klas IV-VI pod hasłem „Z książka mi do twarzy”. Na konkurs wpłynęło 12 zdjęć. Nagrodzone zdjęcia wykonały:  Zofia Romaniuk uczennica kl. VII i Martyna Sacharczuk z klasy VI. Obie uczennice otrzymają nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską „Kramik” i bibliotekę.

Krystyna Nikołajuk

 

Międzynarodowy Konkurs Prawosławnej

Poezji Religijnej

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie Prawosławnej Poezji Religijnej.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną konkurs odbywał się on-line.

Naszą szkołę reprezentowali  następujący uczniowie:

  • Aleksandra Bańkowska- klasa I SP
  • Szymon Pach- klasa III SP
  • Aleksandra Zabrocka- przedszkole
  • Zofia Romaniuk- przedszkole
  • Gabriel Topolewski- przedszkole
  • Aleksandra Sidoruk- przedszkole- wyróżnienie

Słowa wdzięczności za pomoc i zaangażowanie należą się rodzicom !

Magdalena Zabrocka

 

 

Przedszkolaki dbają o środowisko

            Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna, a dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat - dlatego dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6-latków wraz z wychowawczynią, panią Ewą podjęły się realizacji programu edukacyjnego i konkursu „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”.

            Przewodnikami po opowieściach o magii natury byli bohaterowie Gangu Fajniaków patronujący czterem tematycznym filarom programu i towarzyszącego mu konkursu – żywiołom ognia, wody, ziemi i powietrza.

            Zajęcia o czterech żywiołach przygotowane były zgodnie z podstawą programową, a ich celem była popularyzacja postaw proekologicznych oraz budowanie w dzieciach wrażliwości ekologicznej.

Opracowała: E. Parfieniuk

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Szkoła w tym dniu udekorowana była licznymi plakatami popularyzującymi znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie postanowili przeprowadzić egzamin w niecodzienny sposób, znacznie łagodniejszy niż testy i klasówki. Główną formą egzaminów były losy o różnym stopniu trudności. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” uzyskało 35 uczniów z klas II-VI. Legitymacja Eksperta Tabliczki Mnożenia była i jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej. Najwięcej emocji wzbudził Patrol Egzaminacyjny, który przeprowadził egzamin wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom zabawy.

Jelena Klepacka

 

 

RAJD ROWEROWY

Uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni Krystyny Nikołajuk i Pani Walentyny Androsiuk wybrali się na rajd rowerowy. Trasa prowadziła przez Klejniki, Tyniewicze Małe, Kamień, Lady, Leniewo. Podziwialiśmy  krajobrazy, piękno przyrody naszej okolicy. Dzięki uprzejmości proboszcza zwiedziliśmy Cerkiew p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Klejnikach. Na trasie mieliśmy okazję zobaczyć kurhan Kościa Górka leżący przy miejscowości Kamień, zwiedzić małą kapliczkę na "Cudownym źródełkiem" we wsi Lady (1900 r.). Odpoczynek mieliśmy w Leniewie.

Krystyna Nikołajuk