Rok szkolny 2024/25 Rok szkolny 2023/24 Rok szkolny 2022/23 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2020/2021 Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Aktualności szkolne 2016/17 CERTYFIKAT Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2021/2022

 

  ZAKOŃCZENIE KLASY ÓSMEJ

 

 

   WIZYTA W

CHATCE BABY JAGI                                                        

 

 

 

    Szkolny wolontariat- Pomocna Dłoń

W  szkole w roku szkolnym 2021/2022 prowadzony jest projekt pt. " Szkolny wolontariat- Pomocna Dłoń". Jego celem jest pomoc uczniom z Ukrainy w nauce języka polskiego oraz adaptacja w szkole, a także integracja pomiędzy uczniami. W ramach projektu panie A. Wiluk oraz W. Topolewska uzyskały dofinansowanie z Korpusu Solidarności za które zakupione zostały pomoce dydaktyczne do jego realizacji. Projekt kontynuowany będzie w kolejnym roku szkolnym.

 

Szkolne Koło PCK

W ramach Szkolnego Koła PCK, które stanowi jednocześnie Szkolne Koło Wolontariatu w całym roku szkolnym odbył się szereg działań.  Realizowany był między innymi projekt etwinning " Łączy nas wolontariat" . W ramach projektu wzięliśmy udział w zbiórce do Szlachetnej Paczki. Uczniowie dekorowali również pierniki, które przekazane zostały na Kiermasz Charytatywny na rzecz Rahima- chłopca chorego na jadłowstręt. W tym samym celu zostały przekazane również zakrętki zbierane przez cały rok szkolny.   Chętni uczniowie wzięli również udział w kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przygotowane były również Kartki dla RODAKA, które wysłane zostały naszym Rodaków z różnych zakątków świata.  Cała szkoła włączyła się w zbiórkę Kinder Jajek na rzecz dzieci z oddziałów onkologii. Jajek było tak dużo, że organizatorzy rozdzielili je również do innych instytucji.  Zorganizowany został również kiermasz charytatywny na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Serdecznie dziekujemy WSZYSTKIM uczniom, rodzicom, nauczycielom którzy włączyli się w realizację projektu. 

 

Spotkanie literackie

z Tomaszem Samojlikiem.

W dniu 6.06.2022 odbyło się spotkanie literackie z Tomaszem Samojlikiem zorganizowane przez Bibliotekę Gminną w Czyżach.

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 06.06.2022 uczniowie klas IV-VIII pod opieką Krystyny Nikołajuk, Elżbiety Tychoniuk i Marioli Sawczyńskiej pojechali na wycieczkę do Warszawy. W stolicy zwiedzili Stare Miasto, obejrzeli panoramę miasta z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki, obserwowali samoloty z tarasu widokowego na lotnisku Chopina. Dużą atrakcją była wizyta w Muzeum Cosmos Diskovery, multimedialnej wystawie, która przenosi poza granice wszechświata. Na wystawie znajdują się symulatory wirtualnej rzeczywistości na których można doświadczyć wszechświata. Pogoda dopisała mile spędziliśmy czas na zwiedzaniu stolicy, wróciliśmy pełni wrażeń.

 

 

 

WIZYTA W KONNYM ZAKĄTKU

1 czerwca,w ramach Dnia Dziecka,klasy 1-3 pojechały do "Konnego Zakątka" w Hryniewiczach Dużych ,na spotkanie z przyrodą.  Było morko i burzowo, ale bardzo wesoło. 

 

 

„Żyję zdrowo – nałogom mówię NIE” pod takim hasłem w dniu 9.05.2022r. odbyły się warsztaty mające na celu przeciwdziałanie i zapobieganie uzależnieniom. Uczestnicy spotkania poszerzyli wiedzę o uzależnieniach od narkotyków, alkoholu, nikotyny i Internetu. Poznali ich zgubny wpływ na organizm człowieka. Na początek scenkę pod tytułem „Nie Pal” przygotowali uczniowie klasy IV, następnie wspomnienia młodzieży uzależnionej „Chcę żyć” przygotowały i zaprezentowały harcerki z 2DH. Spotkanie miało formę warsztatowo -  zabawową,  dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako nagrody zakupiono każdej klasie piłki do gry oraz zestaw do unihokeja. Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali wodę, soki do picia i owoce. Apel przygotowały i przeprowadziły Krystyna Nikołajuk i Pedagog Elżbieta Tychoniuk.

 

 

 

OBCHODY DNIA ZIEMI

W dniu 29 kwietnia uczniowie kl 1-8 wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi. W ramach tego dnia do szkoły zostali zaproszeni pracownicy Nadleśnictwa Hajnówka, którzy przeprowadzili dzieciom ciekawe i pouczające warsztaty. We współpracy z Urzędem Gminy w Czyżach  zostało również zorganizowane sprzątanie terenu wsi. Młodsze dzieci z zaangażowaniem posprzątały teren wokół szkoły, a starsze tereny sąsiadujące.

 

 

49 konkurs ,,Piosenka Białoruska" w HDK. Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Czyżach, pod opieką Pani Weroniki Topolewskiej, w eliminacjach rejonowych zajął 3 miejsce.

 

Sukcesy naszych uczniów w centralnych eliminacjach konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo"

Maja Szpilko - I miejsce

Zofia Suproniuk - II miejsce

Anastazja Kamieńska - III miejsce

Wiktoria Oniszczuk - III miejsce

   GRATULACJE!

 

 

Dzień profilaktyki w szkole

            „Stop uzależnieniom!” – pod takim hasłem odbyły się w szkole 25 marca 2022 roku zajęcia profilaktyczne. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas IV – VIII, a prowadzili
je wychowawcy tych klas. W trakcie zajęć młodzież oglądała filmy edukacyjne i prelekcje
o tematyce uzależnień, dyskutowała o zjawisku jakim jest uzależnienie. W końcowym efekcie każda klasa wykonała plakaty ostrzegające przed pułapką jaką jest uzależnienie. Swoją wiedzę cała społeczność szkolna mogła pogłębić analizując gazetkę ścienną pod hasłem „Uzależnienia”.

Dzień profilaktyki zakończyła wycieczka do Białegostoku. Plan wyjazdu obejmował obejrzenie filmu pt. „Za duży na bajki”, spacer po ZOO i jazdę na łyżwach na lodowisku.

Wszystkim wychowawcom klas IV – VIII serdecznie dziękujemy za organizację, zaangażowanie i udział w szkolnym dniu profilaktyki

 

 Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, który odbył się 17.03.2022 r.
Głównym organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières". Konkurs popularyzuje matematykę, zachęca uczniów do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy. Uczniowie rozwiązując zadania mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i przeżycia matematycznej przygody.
W naszej szkole udział w konkursie brali uczniowie:
 1. Maluch,
-  kl. III - 2 uczniów, 
 - kl. IV – 5 uczniów
2. Beniamin
 - kl. V – 3 uczniów
3. Kadet
- kl. VIII – 1 uczeń
Każdy uczeń otrzymał upominek – zaplątany kangurek. Na wyniki konkursu czekamy do maja b.r.
Szkolny koordynator konkursu
Anna Lewczuk

 

"H2O- lubię to!"

Uczennice kl. 7 aktywnie działające w szkolnym wolontariacie w przeddzień Światowego Dnia Wody przeprowadziły ciekawą i pouczającą grę terenową dla szkolnych kolegów i koleżanek. Akcja prowadzona była w ramach konkursu dla szkół pod nazwą "H2O- lubię to!".

Uczennice przez wiele dni wymyślały i opracowywały zadania oraz pytania. Nie było to łatwe, ponieważ musiały się one wpisywać w cele konkursu, a jednocześnie zainteresować graczy. Gdy role były już podzielone, zadania przygotowane i ukryte w różnych zakątkach placu szkolnego nadszedł ten dzień. Uczniowie w kilku grupach i w kilku "turach" ruszali w teren i wykonywali kolejne zadania. Nad całością czuwały wolontariuszki i w razie potrzeby pomagały i nakierowywały na odpowiedź. W tej grze nie było wygranych ani przegranych. Każdy otrzymał odznakę " Przyjaciela wody". Na koniec wszystkie grupy wspólnie podsumowały akcję i zastanowiły się nad tym jak oni mogą zacząć oszczędzać wodę.

 

 

 Maszeruje Pani Wiosna

Dzień zaczęły dzieci od wykonania plakatów Pani Wiosny oraz zajeć z kodowania,. Następnie wykonały kolorowe Gaiki i podtrzymując starą tradycję, dzieci wyruszyły z gaikami, instrumentami i piosenką "Maszeruje Pani Wiosna",na spacer po wsi Czyże.

 

14 marca to nieformalne święto liczby π . Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina, dlatego też jest obchodzony w wielu szkołach i na uczelniach. Pierwszy raz „Dzień Liczby Pi” zorganizowano w roku 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Obchody tego dnia mają na celu popularyzację matematyki jako naukowej dziedziny. Również w Polsce z roku na rok „Dzień liczby Pi” staje się coraz bardziej popularny.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. Uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! Został zapowiedziany konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Aby uczcić święto π uczniowie klas 5, 6 i 7  wraz z nauczycielem matematyki stworzyli fragment rozwinięcia dziesiętnego liczby π .

Uczniowie klasy IV i VIII z nauczycielem matematyki przygotowali plakaty, wyznaczali rozwinięcie liczby Pi, uczestniczyli w konkursie na zapamietywanie rozwiniecia liczby Pi oraz obchodach dnia nauki.

Uczniowie klas I-III włączyli się w obchody Dnia Matematyki. Ich dziełem jest "Szkoła w liczbach". Liczyli okna, drzwi, lampy, krzesła

Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

 

 

SŁODKI POCZĘSTUNEK OD HARCERZY

Z okazji Dnia Kobiet harcerze z 2 DH Tropiciele przygotowali słodki poczęstunek dla Pań, który wręczyli wszystkim napotkanym Kobietom  i Kobietkom na ulicy. Odwiedziliśmy również zaprzyjaźnione Panie w Urzędzie Gminy i Ośrodku Zdrowia.

Drużynowa Krystyna Nikołajuk

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Uczennica kl VII- Wiktoria Oniszczuk, która zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach szkolnych, reprezentowała naszą szkołę na szczeblu powiatowym w XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia. Konkurs obejmował uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w jednej kategorii wiekowej i reprezentował bardzo wysoki poziom. Niestety konkurencja była spora i nie udało się  stanąć na podium. Każdy uczestnik został jednak doceniony i nagrodzony przez przedstawicieli reprezentowanej gminy.

Anna Wiluk

 

Zajęcia z pierwszej pomocy

Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach z pierwszej pomocy. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej bajki o misiu, który uratował swoją mamę. Wspólnie ustaliły co to znaczy, że ktoś jest nieprzytomny. Zastanawiały się jak wtedy taka osoba wygląda. Czy ma otwarte oczy, czy rozmawia, czy oddycha oraz dowiedziały się jak można takiej osobie pomóc. Następnie przećwiczyły tę sytuację i układały poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej. Dzięki pracom w parach każdy mógł być Małym Ratownikiem. Na koniec dzieci nauczyły się Europejskiego Numeru Alarmowego i dowiedziały się co należy powiedzieć dyspozytorowi podczas rozmowy. Każdy przedszkolach mógł spróbować wybrać numer alarmowy na prawdziwym telefonie. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja.

Anna Wiluk

                                                        

ZABAWA

CHOINKOWA

KLAS 0-III

W międzyszkolnym konkursie plastycznym „Jesteśmy wśród was-SPEcjalny konkurs plastyczny”, zorganizowanym przez  Szkołę Podstawową w Czyżach oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z powiatu hajnowskiego, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności.Celem konkursu było przybliżenie zagadnień dotyczących niepełnosprawności, takich jak integracja, tolerancja, równość oraz zwrócenie uwagi na potrzeby osób z różnymi dysfunkcjami. Komisja oceniając prace wzięła pod uwagę zgodność plakatu z tematem, kreatywność, oryginalność i pomysłowość, formę estetyczną pracy oraz samodzielność.
 

Wyniki konkursu:  W kategorii klas I-III:

I miejsce: Juliusz Stegliński, Monika Osipczuk

II miejsce: Julita Zieniuk, Izaak Martyniuk

III miejsce: Aleksander Stegliński, Martyna Janczuk

Wyróżnienia: Justyna Ancuta, Ignacy Lunda, Gabriela Gołowaczyk-Bura

W kategorii klas IV-VIII:

I miejsce: Gabriela Bonifatiuk

II miejsce: Wiktoria Jankowska

III miejsce: Małgorzata Filimoniuk

Konkurs wsparli następujący sponsorzy:

-Nadleśnictwo Hajnówka,

-Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce,

-Starostwo Powiatowe w Hajnówce,

-„KRAMIK” Spółdzielnia Uczniowska w Czyżach.

Dziękujemy pięknie. Organizatorzy: Aneta Aleksiejuk, Anna Wiluk

 

Inscenizacja Bożonarodzeniowa

Dnie 17 grudnia 2021 roku cała nasza społeczność szkolna otuliła się magią światecznych dni i napełniła serca serdecznościami i miłością zapominając o wszystkim co smuci i boli. W ten czarowny czas przeniosły nas jasełka przygotowane w oparciu o scenariusz "Opowieść gwiazdki" w wykonaniu klasy I. W jasełka został wpleciony taniec z lampionami w wykonaniugrupy przedszkolnej 5-6 latków. Całość dopełniła muzyka oddająca nastrój tej niezwykłej historii, a tradycyjne kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i ciepłe przyjęcie naszych jasełek. Zagraliśmy je z całego serca. Życzymy Błogosławionych Świat i szczęśliwego Nowego Roku 2022!

Magdalena Zabrocka

 

Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej

W listopadzie bieżącego roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs odbywał się w formie zdalnej. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z grupy 5-6 latków- Anastazja Karpiuk, Mateusz Sirocki, Paulina Andrzejuk, Amelka Kowalczuk   oraz uczniowie klasy 1- Aleksandra Zabrocka, Zofia Romaniuk, Aleksandra Sidoruk, Igor Dmitruk i Magdalena Paszkowska

            W kategorii przedszkoli przyznano II MIEJSCE- Anastazja Karpiuk, wyróżnienie- Paulina Andrzejuk.

W kategorii klas1-3 wyróżnienia otrzymały Magdalena Paszowska i Aleksandra Zabrocka.

Wszyscy uczestnicy konkursu i laureaci zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Dzieciom gratuluję , a rodzicom dziękuje za pomoc.

Magdalena Zabrocka               

 

   Warsztaty String Art

W dniu 14 grudnia,naszą szkołę odwiedziła Fundacja Oni To My, która przeprowadziła w klasach I-III warsztaty świąteczne. Dzieci zapoznały się z techniką String Art,co po polsku oznacza sztuka nici.Dzieci za pomocą deski, gwoździ i nici, samodzielnie wykonały przepiękne prace. Dziękujemy Pani Natalii Gierasimuk za bardzo ciekawe zajęcia.

Ewa Surel

 

 

Życzenia świąteczno - noworoczne

Tradycyjnie w dniu 15.12.2021 harcerze 2 DH „Tropiciele” wraz z drużynową pwd. Krystyną Nikołajuk w imieniu dyrektora, pracowników, nauczycieli i uczniów szkoły przekazali życzenia świąteczne i noworoczne przedstawicielom wszystkich instytucji w gminie. Nasze kartki przekazaliśmy również seniorom z Dziennego Domu Pomocy w Szostakowie.

 

 
"Święta z Rysiem"- wyniki konkursu plastycznego
W konkursie plastycznym pt. "Święta z Rysiem" organizowanym przez Białowieski Park Narodowy uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienia! Gratuluję!
     Kategoria  6-11 lat     Ola Bańkowska kl.II , Zosia Suproniuk kl.V
     Kategoria  12-17 lat   Wiktoria Karolewska kl.VII
 Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe! Dziękuję nagrodzonym i uczestnikom!   Mariola Podsiadlik
 

SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI

26 listopada 2021 roku w naszej szkole był dniem PROFILAKTYKI. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez panią dr Ewę Romanowską reprezentującą Polskie Centrum Profilaktyki ARTUR ORNAWKA. Treść i tematyka zajęć dostosowana była do potrzeb, zainteresowań i wieku uczestników. Każdy warsztat trwał 90 minut. Dzieci z klasy I, II i III uczyły się jak konstruktywnie rozwiązywać spory stosując język bez przemocy oraz jak budować pozytywne relacje w grupie rówieśniczej. Natomiast celem prelekcji i warsztatów wśród uczniów klas starszych był wzrost świadomości zagrożeń związanych z Internetem oraz uświadomienie konsekwencji wykorzystania przestrzeni wirtualnej do działań niezgodnych z prawem. Uczniowie klas IV, V i VI w szczególności omawiali zjawisko uzależnienia od Internetu, komputera, telefonu i Facebooka. Uczniowie klasy VII i VIII skupili się na cyberprzemocy, stalkingu i mediach społecznosciowych.

Uczniowie bardzo chętnie angażowali się w warsztaty. Bardzo aktywnie brali udział we wszystkich ćwiczeniach proponowanych przez trenera.

Dzień profilaktyki w szkole zorganizowała pedagog Elżbieta Tychoniuk. Działania zostały sfinansowane przez Gminę Czyże, w ramach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Za współpracę dziękujemy.

 

BohaterOn

W listopadzie klasy 1-3 wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie BohaterOn, promującym postawy patriotyczne. Projekt miał na celu,również upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz wprowadzić dzieci w polską historię XX wieku. Dzieci obejrzały film-teatr, w którym dziadek-powstaniec, opowiadał wnuczce o życiu w czasach wojennych. Uwieńczeniem projektu było wykonanie biretów przez klasy 1-2,zaś klasa 3 zrobiła kartki do powstańców,które zostały wysłane do Warszawy i mają trafić do rąk nadal żyjących powstańców,którzy walczyli za Wolną Polskę.

 

Wycieczka do Epi-Centrum Nauki

w Białymstoku.

18 listopada klasy I-III bawiły się w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Odwiedziliśmy Strefę Małego Odkrywcy, w której znajduje się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy. Kolorowa przestrzeń edukacyjna dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Po zabawach z nauką zwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich poznaliśmy tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuliśmy atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku. Atrakcją pobytu w muzeum było samodzielne wykonanie przez każdego ucznia kolorowego mydełka.    

                                                                              Wychowawczynie klas I-III

  Święto Odzyskania Niepodległości

 

 

Wyjazd klas IV-VIII do Białegostoku

Dnia 9 listopada 2021 roku została zorganizowana wycieczka do Białegostoku, dla klas IV-VIII, przez Annę Lewczuk, Elżbietę Tychoniuk oraz Krystynę Nikołajuk. Pierwszym punktem podróży był kampus uniwersytecki, na którym mieszczą się takie instytuty jak; biologii, chemii, fizyki i matematyki. Uczniowie mogli poznać obszerną ofertę kierunków jakie oferuje uczelnia oraz zobaczyć  wahadło Foucaulta, które jako jedyne znajduje się we wschodniej części Polski. Następnie udaliśmy się do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała o florze i faunie z różnych zakątków Ziemi jak i Polski. Poznaliśmy różne fakty oraz ciekawostki o m.in. Puszczy Knyszyńskiej, rozlewiskach Nadnarwiańskich czy pojezierzach Suwalsko-Augustowskich. Uwagę uczniów przykuł również bogaty zbiór skał i minerałów jakim dysponował Uniwersytet. Oprócz tego wiele emocji wzbudziły znajdujące się w terrariach płazy i gady oraz ogromna kolekcja ryb tropikalnych.

Dla młodszych uczestników, kolejnym kierunkiem wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego, gdzie obyła się ciekawa lekcja historii oraz obejrzeliśmy ogromną kolekcję militariów z różnych epok. Natomiast uczniowie starszych klas poszerzyli wiedzę na temat przeszłości Białegostoku, odwiedzając Pałac Branickich, gdzie zwiedzili pałacowe piwnice oraz wystawy poświęcone historii medycyny, farmacji. Ponadto obejrzeliśmy multimedialną wystawę o dziejach Pałacu w okresie I i II Wojny Światowej . Wiele emocji wzbudziło Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Na koniec Pani przewodnik przybliżyła ofertę o kierunkach studiów, które są realizowane na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Anna Lewczuk

 
"Piękno białoruskiego folkloru na Podlasiu"
Konkurs plastyczny  organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach pt."Piękno białoruskiego folkloru na Podlasiu", w ramach projektu ph.  "26 Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim 2021"  został rozstrzygnięty. W konkursie wzięli udział nasi uczniowie klas I-VII.     W grupie wiekowej I-III nagrody otrzymali:
I  miejsce   Igor Grygoruk,     kl.III
II miejsce   Julia Kamieńska,  kl.I
III miejsce  Jakub Żak,            kl.III
     W grupie wiekowej  IV-VII nagrody otrzymali:
 I miejsce   Anastazja Kamieńska,  kl.V
II miejsce   Zosia Suproniuk,          kl.V
III miejsce  Agata Trofimiuk,           kl.IV                                                                    Prace nagrodzone: Igor Grygoruk, Kuba Żak, Anastazja Kamieńska
   Serdeczne podziękowania i gratulacje , Mariola Podsiadlik 
 

Z żubrem przez 12 miesięcy - konkurs plastyczny

Szanowna komisja reprezentująca Białowieski Park Narodowy, który był organizatorem ogólnopolskiego konkursu plastycznego   pt.  "Z żubrem przez 12 miesięcy" oceniła prace i wybrała najlepsze.  Jak stwierdzono : " Wszystkie prace były wyjątkowe: wypracowane, staranne, oryginalne, pomysłowe  , wybór mieli naprawdę trudny".  Tym bardziej cieszy , że wśród nagrodzonych znaleźli się  uczniowie naszej szkoły .                                                                               
W kategorii 6-10 lat,   III miejsce przyznano  Gabrielowi Topolewskiemu-kl.I , w kategorii 11-16 lat  wyróżnienie otrzymała Wiktoria Karolewska - kl.VII
  Dodatkowo pracownicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN wyróżnili 10 prac plastycznych, w tym 2 wyróżnienia  otrzymały prace naszych dzieci:  Anastazji Karpiuk - oddział przedszkolny/świetlica/  i Maksymiliana Czyżewskiego-kl.I
        Wielkie gratulacje i uściski! Życzę wszystkim uczniom dalszych sukcesów!
                             Opiekun artystyczny: Mariola Podsiadlik
 

Dla tych, którzy odeszli

Zbliżają się dni w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Przedszkolaki z naszej szkoły zgromadziły znicze, które następnie zapaliły na zapomnianych, opuszczonych grobach na parafialnym cmentarzu w Czyżach.

Magdalena Zabrocka

 

 

NASZE SPORTOWE SUKCESY

Dnia 29.09.2021r. dziewczęta z klas VII-VIII wzięły udział w sztafetowych biegach przełajowych na szczeblu powiatu. Zdobyły II miejsce i awansowały do półfinału wojewódzkiego, który odbył się 12.10.2021r. w Supraślu( na 14 startujących drużyn, uczennice zajęły 6 miejsce)
5.10.2021r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w powiatowych indywidualnych biegach przełajowych w Hajnówce. Czterech uczniów awansowało do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w Supraślu.

 

UZALEŻNIENIA I KONSEKWENCJE PRAWNE MLODZIEŻY

W dniu 26.10 2021 w ramach edukacji profilaktycznej odbyło się spotkanie uczniów klasy VII i VIII  z przedstawicielami policji i sanepidu. Panie poruszyły tematy związane z uzależnieniami oraz ich skutkami, wyjaśniły pojecie nieletnich oraz   odpowiedzialności  prawnych  takich  osób. 

“Jesteśmy wśród was- SPEcjalny konkurs plastyczny”

SPEcjalny_konkurs.docx
 

RAJD ROWEROWY

Uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcami zorganizowali rajd rowerowy po okolicy Gminy Czyże. Trasa rajdu prowadziła z Czyż, przez Kojły, Kuraszewo, Lady do Leniewa. W Kojłach odwiedziliśmy firmę BudDach a w Kuraszewie Gospodarstwo Ogrodnicze. Dzięki tym wizytom poszerzyliśmy wiedzę o zawodach i usługach w naszym regionie. Przejażdżkę rowerową zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek w lasku, w Leniewie. Jesienna pogoda i dobry humor dopisały, rajd zaliczamy do udanych i już planujemy następny.

 

Przedszkolaki w sklepie spożywczym.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna. Przeprowadzana jest w szkołach na całym świecie w pierwszy piątek października. Jej główne hasło to "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Młodsi uczniowie sprawdzają wiedzę z tabliczki mnożenia u starszych kolegów oraz dorosłych w trakcie krótkich egzaminów. Akcji towarzyszą kolorowe transparenty, plakaty, łamigłówki a przede wszystkim... pozytywne emocje dzieci i dorosłych! Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom zabawy.

                                                                                       Jelena Klepacka.

 

  #sadziMY

W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Prezydenta RP oraz dzięki Nadleśnictwu Hajnówka do naszej szkoły trafiły sadzonki drzew. Niewielkie sadzonki  w niedalekiej przyszłości jako już wyrosłe drzewa w ciągu swojego życia zapewnią nam tlen, oczyszczą powietrze, staną się siedliskiem dla innych organizmów. Dwie podarowane nam brzozy brodawkowate zostały posadzone przez uczniów klasy 8,  którzy jako tegoroczni absolwenci zrobili coś ważnego dla przyszłych pokoleń. 

Anna Wiluk

 

Magnetyczny Świat

Dnia 22.09.2021r klasy I - III uczestniczyły w zajęciach " Magnetyczny Świat". Ich starsi koledzy z klasy V pomagali im wykonywać doświadczenia z magnesami. W trakcie  zabawy dzieci  poznały: co przyciąga magnes, jakie ma bieguny, jak działa pole magnetyczne, czy magnes działa przez wodę? Uczestnicy wspólnie bawili  się a zarazem poznawali ciekawe zjawiska fizyczne z magnetycznego świata.

Jelena Klepacka.

                                                

 

                   Dzień Grzybów

Uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami  uczestniczyli w Wystawie Grzybòw Leśnych Puszczy Białowieskiej zorganizowanej przez Białowieski Park Narodowy. Podczas ciekawego spotkania dowiedzieliśmy  się jak odróżnić  grzyby jadalne od niejadalnych, zobaczyć w jakich barwach i kształtach występują.
Mieliśmy  również okazję poobserwować  grzyby pod lupą, poczuć  ich zapachy, a nawet rysować  po grzybach. To była  ciekawa lekcja przyrody.

A. Wiluk

 

 

Dzień Kropki.

15 września obchodziliśmy  International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.  To święto odkrywania talentów, pielęgnowania wiary we własne siły, kreatywności, odwagi i twórczej zabawy. W naszej szkole  uczniowie  klas 1-3  od samego rana cieszyli  się tym dniem. Odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu,  który powstał na podstawie książeczki Petera Reynoldsa „The Day”, opowiadającej prawdziwą historię małej dziewczynki Vashti. Jej historia zapoczątkowała to wspaniałe święto w roku 2009. Po dyskusji o filmie poszukiwaliśmy kropek w najbliższym otoczeniu, obejrzeliśmy prezentację o kropkach w świecie roślin i zwierząt. Na zakończenie naszego świętowania została zrealizowana najbardziej twórcza część - prace plastyczne wykonane wyobraźnią naszych uczniów, których bohaterką była kropka.

To był wspaniały dzień dla nas wszystkich! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.