Rok szkolny 2024/25 Rok szkolny 2023/24 Rok szkolny 2022/23 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2020/2021 Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Aktualności szkolne 2016/17 CERTYFIKAT Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2024/25

 

Zajęci dodatkowe z łucznictwa.

W dniu 10.03.2025r. z inicjatywy GOK-u w Czyżach odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące zajęć dodatkowych z łucznictwa wschodniego. Zajęcia będą odbywały się w każdy czwartek na 7 godzinie lekcyjnej a poprowadzi je instruktor łucznictwa Pan Piotr Kownacki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, czeka niezapomniana przygoda i świetna zabawa.

Oprac. K.Nikołajuk

 

 

Lekcja pierwszej pomocy w klasie V.

Dnia 8 kwietnia uczniowie klasy V uczyli się praktycznie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Umiejętność nabywali pod fachowym okiem Pani doktor Anny Tychoniuk - Owłasiuk. Każdy uczeń krok po kroku ćwiczył udzielanie pierwszej pomocy rozpoczynając od oceny stanu poszkodowanego, wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (masaż serca i sztuczne oddychanie) i ułożenie go w pozycji bezpiecznej. Uczniowie mieli też okazję osłuchać stetoskopem lekarskim jak bije serce oraz uczyli się mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Spotkanie zakończyły pytania dotyczące pracy lekarza. Pani Doktor serdecznie dziękujemy za poświęcony dla nas czas.

Oprac. Elżbieta Tychoniuk

 

Centralny etap konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo"

04.04.2025 r. w Bielskim Domu Kultury odbył się ostatni etap 54.konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo". Jak co roku, komisja miała niełatwe zadanie, gdyż zwycięzców musiała wybrać z ponad 100 uczestników. Uczniowie naszej szkoły i na tym szczeblu odnieśli sukcesy: Kinga Bazyluk kl.III - zajęła II miejsce Amelia Kowalczuk kl.II - zajęła III miejsce Magdalena Suproniuk kl.IV - zajęła III miejsce Aleksandra Sidoruk kl.IV - otrzymała wyróżnienie Aleksandra Zabrocka kl.IV - otrzymała wyróżnienie Oliwia Janczuk kl.VIII - zajęła III miejsce Zofia Suproniuk kl.VIII - otrzymała wyróżnienie Maja Szpilko kl.VIII - otrzymała wyróżnienie Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Oprac. Anna Sroka

 

 

Eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo"

Konkurs recytatorski "Ojczyste słowo " Za nami rejonowy etap 54.konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo ", który odbył się w Hajnowskim Domu Kultury. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów. Jak zawsze i w tym roku konkurencja była ogromna, ale aż 12 naszym uczestnikom udało się zakwalifikować do etapu centralnego : Kategoria kl. I-III I miejsce : Amelia Kowalczuk kl.II II miejsce : Kinga Bazyluk kl.III III miejsce : Agata Romaniuk kl.I, Uljana Dudzicz kl.II, Sara Topolewska kl.II Kategoria kl.IV-VI II miejsce : Magdalena Suproniuk kl.IV, Gabriel Topolewski kl.IV III miejsce : Aleksandra Sidoruk kl.IV, Aleksandra Zabrocka kl.IV Wyróżnienie : Igor Dmitruk kl.IV Kategoria kl.VII-VIII II miejsce : Oliwia Janczuk kl.VIII, Zofia Suproniuk kl.VIII, Maja Szpilko kl.VIII Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oprac. Anna Sroka

 

Poznajemy patrona naszej szkoły.

19.03.2025r. Rada Gminy Czyże jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 10/61/2025 z dnia 19 marca 2025 roku w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Czyżach. Oficjalnie z początkiem nowego roku szkolnego, czyli od 01.09.2025 r., nasza szkoła będzie nosiła imię Wiktora Szweda. Aby uczcić tak ważne dla szkoły wydarzenie oraz 100 rocznicę urodzin Wiktora Szweda (ur.23.03.1925 r.), 21marca odbył się uroczysty apel o przyszłym patronie naszej szkoły. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi faktami z biografii, twórczości i działalności Wiktora Szweda, obejrzeli film o nim oraz przeczytali wiersze poety.

Oprac. Anna Sroka

 

Kangur Matematyczny w naszej szkole

Dnia 20 marca 2025 roku odbyła się XXXIV edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur matematyczny”. Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wzięli w niej udział. Tegorocznych uczestników było aż 25, co świadczy o rosnącej popularności i zainteresowaniu matematyką. Uczniowie startowali w czterech kategoriach:

„Żaczek” – 3 uczniów z klasy drugiej i 1 uczennica klasy pierwszej,

„Maluch” – 9 uczniów z klasy czwartej,

„Beniamin” – 6 uczniów z klasy piątej i szóstej,

oraz „Kadet” – 5 uczniów z klasy ósmej i 1 uczeń klasy siódmej.

Rozwiązywanie zadań testowych trwało 75 minut. Nie jest to zbyt wiele czasu biorąc pod uwagę ilość i trudność zadań. Po zakończonym konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Wyniki poznamy już za kilka tygodni. Życzymy wszystkim, aby znaleźli się na liście laureatów!

                             Szkolny Koordynator Konkursu Jelena Klepacka

 

 

   Konkurs recytatorski "Ojczyste słowo"

Jak co roku, i tym razem konkurs recytatorski "Ojczyste słowo" cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Na etapie szkolnym w przesłuchaniach wzięło udział 25 uczniów. Laureatami zostali: kategoria kl.I-III I miejsce: Kinga Bazyluk kl.III i Sara Topolewska kl.II II miejsce: Amelia Kowalczuk kl.II i Uljana Dudzicz kl.II III miejsce: Paulina Andrzejuk kl.III i Agata Romaniuk kl.I kategoria kl.IV- VI I miejsce: Aleksandra Sidoruk kl.IV i Gabriel Topolewski kl.IV II miejsce: Magdalena Suproniuk kl.IV i Igor Dmitruk kl.IV III miejsce: Magdalena Paszkowska kl.IV i Aleksandra Zabrocka kl.IV kategoria kl.VII- VIII I miejsce: Oliwia Janczuk kl.VIII II miejsce: Zofia Suproniuk kl.VIII III miejsce: Maja Szpilko kl.VIII Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Publiczną w Czyżach. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych wystąpień!

Oprac. Anna Sroka

 

 

Zimowisko w Murzasichle

W dniach 17-20 lutego uczniowie klas 4-8 wyjechali na zimowisko do Murzasichle. Pod okiem instruktorów mieli okazję nauczyć się jazdy na nartach. Większość uczestników wycieczki szybko opanowała tą niełatwą umiejętność i już do końca wycieczki czerpała przyjemność z pobytu na stoku. Nie mogło również zabraknąć wizyty w zimowej stolicy Polski, w Zakopanem. Pod okiem przewodnika zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie, w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o regionie, tradycji i kulturze. Ośrodek wypoczynkowy oferował również wiele atrakcji, nie sposób było się nudzić. Sala zabaw, piłkarzyki, bilard, ping-pong, grota solna, zagroda danieli,  umilały nam wolne chwile. Na koniec zwiedziliśmy Kopalnie Soli w Wieliczce, która była ciekawym przerywnikiem w podróży. Cztery dni minęło błyskawicznie. Dzieci umęczone ale szczęśliwe wróciły do domów i już pytały o kolejną wycieczkę.

Oprac. Anna Wiluk

 

 

Bajka muzyczna "Dyrygowanie to ważne zadania"

 

W dniu 12 lutego po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków. Tym razem przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III mieli okazję zapoznać się z funkcja i rolą dyrygenta. Wiele emocji dostarczyła dzieciom próba dyrygowania.

Oprac. Krystyna Nikołajuk

 

 

 

Zabawa choinkowa

Na zakończenie nauki w I półroczu, uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy choinkowej, która odbyła się w sobotę 25 stycznia. Najmłodszym zabawę organizował animator, niektóre dzieci przygotowały ciekawe kostiumy karnawałowe. Dodatkową atrakcją wieczoru dla wszystkich najmłodszych miłośników choinkowej zabawy był Święty Mikołaj. Każde dziecko zostało obdarowane wspaniałą paczką i obietnicą Mikołaja, że za rok jak wszyscy będą grzeczni to do nas powróci. Od godziny 13 na parkiecie szalała młodzież z klas IV-VIII.

Oprac. Krystyna Nikołajuk

 

 

Kolejny finał WOŚP za nami.

Dnia 26.01.2025 r. wolontariusze wraz z opiekunami kwestowali na ulicach Bielska Podlaskiego. Pogoda fantastyczna, humory dopisały, przechodnie chętnie zatrzymywali się koło naszych puszek. Dzięki temu zebraliśmy ponad 3200 zł.

                           

                                             Anna Wiluk, Weronika Topolewska

 

 

Wolontariusze w Domu Pomocy Społecznej

w Kożynie

Okres po Bożym Narodzeniu to czas kolędowania i dzielenia się tą radosną nowiną. Korzystając z tej okazji odwiedziliśmy  pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kożynie. Seniorzy choć przez chwilę mogli poczuć magię świąt i zapomnieć o codziennych troskach. Podczas wizyty "Czyżowianki" zaśpiewały kilka kolęd, a wolontariusze wręczyli zebrane podczas szkolnej akcji podarunki oraz własnoręcznie wykonane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów kartki bożonarodzeniowe. Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy wywołać uśmiech na twarzach, a nawet zobaczyć łzy wzruszenia. Ogromnie dziękujemy wszystkim którzy wsparli akcję.

                     

                                        Anna Wiluk, Weronika Topolewska

 

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji szkolni wolontariusze  spotkali się z p. Aliną Miszczuk - Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Hajnówce. Podczas spotkania przypomnieliśmy uczniom kim jest wolontariusz i jakimi cechami powinien sie wyróżniać. Takie spotkanie jest dowodem uznania dla pracy wolontarystycznej oraz okazją do omówienia zakończonych działań, a także zaplanowania kolejnych.
                                 

                                        Anna Wiluk, Weronika Topolewska

 

 

Kuchnia molekularna.

Dnia 20.01.2025r. uczniowie klas I-III i IV-VII wzięli udział w warsztatach Kuchni molekularnej.

Podczas warsztatów uczniowie uczestniczyli w eksperymentach z wykorzystaniem mroźnych substancji takich jak: suchy lód i ciekły azot. Obserwowali tworzenie mgły i suchej piany. Degustowali dymiące ,,smocze” chrupki i  lody sorbetowe w wafelku.

Uczniowie byli bardzo zachwyceni i zaangażowanie uczestniczyli w warsztatach.

 

 

Warsztaty z wyszywania

W ramach lekcji historii i kultury białoruskiej uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach z wyszywania krzyżykiem, które poprowadziła pani Alina Wawrzeniuk - wieloletnia nauczycielka języka białoruskiego, autorka podręczników do języka białoruskiego. Na początku pani Alina opowiedziała uczniom o wyszywaniu oraz pokazała swoje wspaniałe prace, po czym wszyscy przystąpili do wyszywania obrazków z motywem świątecznym. Efekty końcowe kilkugodzinnych warsztatów są wspaniałe. Uczniowie mogą być z siebie dumni. Warsztaty z wyszywania ocenili bardzo pozytywnie.

oprac. Anna Sroka

 

Jasełka 

Ciesząc się świętami Bożego Narodzenia dzielimy się ze Wszystkimi z serca płynącymi życzeniami i radością wyrażaną tańcem i kolędowaniem.

 

7f2ba2ff-6a1d-443c-a05c-471a5c5e965c.mp4

37527b37-c837-4f65-bf74-389a412e89e9.mp4

10fa779f-ace6-4788-acef-18c8f6332951.mp4

f9924bb9-b652-4f7a-b9ee-9d8f95070948.mp4

oprac. Magdalena Zabrocka

 

 

                              "Brzydkie kaczątko"

06.12.2024 uczniowie kl.1-4 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie "Brzydkie kaczątko" na podstawie baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, zorganizowane przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku w ramach cyklu spektakli "Biełaruska havorka vandruje pa szkołach". Dlatego też spektakl był grany w gwarze białoruskiej ( po-svojomu ). Wspaniała gra aktorki Teatru Czrevo - Joanny Troc oraz multiinstrumentalistki Ewy Kot dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie naszej szkoły byli zachwyceni przedstawieniem.

oprac. Anna Sroka

 

 

Andrzejki w świetlicy

27.11.2024r uczniowie kl. VIII przygotowali świetliczakom z kl. I-III popołudnie z andrzejkowymi wróżbami. O historii andrzejkowych zabaw opowiedziała Oliwka i Maja. Jako pierwsi wróżby poprowadzili Maciej i Bartek. Wykorzystali oni  piękne czerwone serca z zapisanymi na nich  imionami. Zosia wróżyła z wylosowanych karteczek zawierających słowa i tłumaczyła ich znaczenie. Mateusz czarował używając filiżanek, a Nastka z Oliwką wyjaśniały mowę kwiatów. Zabawę z butami poprowadził Piotrek z Zosią.Pod kierunkiem Oliwki i Nastki dzieci losowały ze „szkatuły” przyszłe swoje zawody. Na zakończenie wszyscy marzyliśmy o ciekawych podróżach, aby się one spełniły, trzeba było wrzucić monetę do  „fontanny” stojąc do niej tyłem. Nielicznym to się udało, mimo kilkukrotnych prób, ale i tak wszyscy będziemy podróżować do ciekawych miejsc!  Po okrzyku radości i pięknych podziękowaniach rozradowani pojechaliśmy do domu.                                                                                    Maja, Zosia, Nastka, Oliwka

  Dzień Pluszowego Misia w GOK

 

  Warsztaty muzyczne dla uczniów klas I-IV
 

"Super sprzedawca"

21.11.2024 r. w ramach obchodów „Światowego Dnia Życzliwości ” Rada Nadzorcza Spółdzielni Uczniowskiej „Kramik” zorganizowała wybory na „Super sprzedawcę”. Głos mogli oddać wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi. Po zakończonych wyborach Rada Nadzorcza zliczyła głosy i wyłoniła zwycięzcę. Zosia Suproniuk zwyciężyła w konkursie i z rąk Pana Dyrektora otrzymała dyplom i nagrodę - bon na kwotę 100zł. Spośród osób biorących udział w wyborach wylosowano trzy osoby: Oliwkę Janczuk kl.VIII, Julię Kamieńską kl.IV i Olę Sawicką z kl.VII, które również nagrodzono bonami w kwocie 50 zł. Pan dyrektor serdecznie podziękował za zaangażowanie wszystkim sprzedawcom i życzył owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej.

oprac. Weronika Topolewska, Krystyna Kojło

 

Dzień Życzliwości

21 listopada uczniowie klas I-III włączyli się w obchody  Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Kolor żółty jest symbolem tego dnia, stąd ubiór uczniów z tej okazji. Dzień Życzliwości to święto dobrych uczynków, pozytywnych relacji, uśmiechu. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemyw świat do ludzi, wraca do nas  z nawiązką

 

oprac. Anna Ostapczuk

 

 

Pasowanie na ucznia

Dnia 15.11.2024r. z udziałem nauczycieli, rodziców, starszych kolegów i koleżanek z klas O-III, odbyło się uroczyste pasowanie  klasy I na uczniów. Na początek przyszli uczniowie pokazali że potrafią śpiewać i recytować, potem musieli wykazać się pewnymi umiejętnościami, szczęśliwie przeszli wszystkie próby i przystąpili do uroczystego ślubowania i pasowania. Aktu pasowania dokonał Dyrektor Pan Mirosław Pietkiewicz z wychowawczynią Panią Elżbietą Michaluk. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

15 listopada - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To jest bezpłatna akcja edukacyjna, przeprowadzana  w szkołach na całym świecie. Jej główne hasło to "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Młodsi uczniowie sprawdzają wiedzę z tabliczki mnożenia u starszych kolegów oraz dorosłych w trakcie krótkich egzaminów. Akcji towarzyszą kolorowe transparenty, plakaty, łamigłówki a przede wszystkim... pozytywne emocje dzieci i dorosłych! Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Każda klasa dostała słodkie upominki. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom zabawy.

Oprac. Jelena Klepacka

 

 

 

Spotkanie z Przewodniczącą Rady Gminy

14.11.2024r. o godz. 8.00 na lekcji WOS odbyło się spotkanie z Przewodniczącą Rady Gminy Czyże Panią Krystyną Gawryluk. Spotkanie poświęcone było zapoznaniu młodzieży z zasadami funkcjonowania samorządu gminnego działającego na rzecz naszego środowiska lokalnego.

Oprac. Krystyna Kojło

 

 

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

8 listopada 2024r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. To wyjątkowy dzień, w którym cała społeczność szkolna miała okazję uczcić pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski. Uroczystość została rozpoczęta od wspólnego wykonanie hymnu narodowego, co stworzyło atmosferę pełną powagi. Uczniowie klasy IV zaprezentowali taniec z flagami. Podczas apelu uczniowie klasy IV i VIII wystawili część artystyczną, podczas której zaprezentowali wiersze i piosenki patriotyczne przypominając najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Cieszymy się, że mogliśmy razem uczcić tę rocznicę. Była to bardzo podniosła, a zarazem radosna uroczystość. Za montaż słowno-muzyczny odpowiedzialne były: Pani Halina Skiepko i Weronika Topolewska, a piękną dekorację sali stworzyła Pani Mariola Podsiadlik.

Oprac. Halina Skiepko, Weronika Topolewska

cf95bd27-4e44-496e-ba79-4d8a4154be55_(1).mp4

 

 

Akcja porządkowania zaniedbanych grobów

Uczniowie klasy 5 i 6 w ramach lekcji religii i szkolnego wolontariatu, dzień przed świętem Wszystkich Świętych wybrali się na cmentarz w Czyżach. Tam uporządkowali  zaniedbane groby, których już nikt nie odwiedza oraz mogiły żołnierzy poległych w trakcie wojny, zapalili na nich znicze.

oprac. Anna Wiluk

 

 

Wierszyki pełne muzyki

Pod takim tytułem w dniu 29.10.2024r odbył się koncert muzyczny dla uczniów z klas I-III i przedszkolaków. Inspiracją koncertu stały się  wiersze Jana Brzechwy, między innymi: Kaczka Dziwaczka, Na straganie, Pomidor i inne. Muzycy zapoznali dzieci z instrumentami muzycznymi, które towarzyszyły im w czasie koncertu: flet poprzeczy, gitara, perkusja. Spotkanie muzyczne dostarczyło dzieciom wiele wrażeń i przeżyć artystycznych.

oprac. Krystyna Nikołajuk

 

 

Zbiórka dla powodzian

We wrześniu, w naszej szkole odbyła się zbiórka dla osób poszkodowanych w powodzi. Dzięki wielkiej ofiarności całej społeczności szkolnej i przedszkolnej udało się zebrać pomoc rzeczową, która trafiła na Dolny Śląsk. Pierwszy  transport dla powodzian został zorganizowany przez PUK w Hajnówce i tam dostarczyliśmy paletę najpotrzebniejszych produktów. Kolejny transport trafił bezpośrednio do siedziby PCK, skąd zostanie zadysponowany dla potrzebujących zgodnie z potrzebami. Szkolne Koło PCK składa gorące podziękowania dla każdego kto zechciał włączyć się w akcję i wesprzeć tak ważną inicjatywę.

Opiekun PCK -Anna Wiluk

 

 

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności  za wysiłek i wielkie serce wkładane  na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętaliśmy  o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły.

I właśnie z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się na  uroczystej akademii, którą zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk, przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Gawryluk oraz proboszcz ks. Leon Anchim.

W części artystycznej uczniowie pięknymi wierszami i piosenkami wyraziły swoje  podziękowanie za serce, uśmiech i przeprosiły za psoty i figle. W zabawny sposób  zaprezentowały  obraz szkoły w przyszłości i przedstawiły nowy typ nauczyciela-robota. Na zakończenie części artystycznej uczniowie wręczyli nauczycielom słodkie upominki.

W uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej zostały przyznane Nagrody Dyrektora dla wyróżnionych pedagogów.

                                                                      oprac. Weronika Topolewska

                                                                                  Anna Sroka

     

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

W dniu 1 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To wyjątkowe święto podkreśla rolę muzyki w naszym życiu. Główne przesłanie tego dnia to uznanie muzyki jako cennego dobra ludzkości.

Z tej okazji uczniowie klas VI-VII wykonali na zajęciach muzyki plakaty, które zostały umieszczone w salach. Uczniowie klasy IV wykonali instrumenty z różnych materiałów, a następnie grali własne melodie. Uczniowie podczas zajęć w świetlicy zapoznali się z historią  święta, wykonali muzyczną wykreślankę. Największą radością cieszyła się gra ,,Jaka to melodia”, zgadując tytuły znanych utworów muzycznych.

                               

                                                                         oprac.Weronika Topolewska

 

 

 

Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego

"Bora Zdrój"

W dniu 03.10.2024r. uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Bora Zdrój” w Lewkowie Nowym. Celem wyprawy było zapoznanie uczestników z historią i kulturą naszego regionu, udział w warsztatach z majsterkowania. Dodatkowo uczestnicy obejrzeli Galerię „Cerkiewne Podlasie”, gdzie na makiecie mapy widniało ponad sto cerkwi znajdujących się na naszych terenach. Bardzo ciekawa okazała się Galeria Ojcowizna i Muzeum Chleba, gdzie można było zobaczyć dawne przyrządy i narzędzia jakimi posługiwali się nasi przodkowie podczas codziennych prac w domu, na podwórzu i w polu. Podczas spaceru do Galerii Leśnej mogliśmy podziwiać miniaturę Pałacu Carskiego, który niegdyś stał w Białowieży. Niezwykłą  atrakcją było zwiedzenie piramidy  wybudowanej przez właściciela oraz  bursztynowej komnaty. Największą atrakcją był plac zabaw stworzony na wzór dawnych placów, na których bawili się nasi pradziadkowie. Można tu było huśtać się na oponach, ruchomym mostku, kręcić na karuzeli, chodzić na szczudłach, biegać z obręczą, korzystać ze zjeżdżalni linowej. Na zakończenie uczestnicy  zjedli kiełbaski upieczone przy ognisku i  udali się na przejażdżkę wozem Bonanza po malowniczej okolicy.

oprac. Krystyna Nikołajuk

 

 

Wystawa "Strzała czasu: historia i sztuka łucznictwa".

 W dniu 26.09.2024r. uczniowie klasy VII i VIII z   nauczycielami, uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. „Strzała czasu: Historia i sztuka łucznictwa”, w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach. Wystawa, to zbiór ciekawych eksponatów a królują na niej łuki i strzały. Na wernisażu o kolekcji opowiadali Michał Sanczenko i Piotr Kownacki. Uczniowie mogli zapoznać się z ciekawymi eksponatami oraz dowiedzieć się wielu interesujących historii związanych z łucznictwem. Takie spotkania mogą być zachętą do rozwoju pasji i zainteresowań.

oprac.Krystyna Nikołajuk

 

 

 

 

 

Bezpieczna droga do szkoły

W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, 20 września uczniowie klasy I-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

oprac.Krystyna Nikolajuk

 

 

 

Zajęcia taneczne „Crea Dance Fit 

Wszyscy chętni uczniowie z klas I-III mogą uczestniczyć w zajęciach tanecznych. Podstawowym założeniem programu „Crea Dance Fit” jest jego łatwa przyswajalność i dostosowanie do wieku i osobowości dzieci.

oprac.Krystyna Nikołajuk

 

 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE

ROKU SZKOLNEGO 2024/25